Posada i intervencije
Posada
Posadu Helikopterske hitne medicinske službe (HHMS) čini pilot i tehničko osoblje te liječnik i prvostupnik sestrinstva / magistar sestrinstva.
Medicinska posada
Medicinski dio posade sastoji se od liječnika i prvostupnika sestrinstva / magistra sestrinstva, a ovisno o lokaciji helikopterske baze, osiguravaju ih Nastavni zavod za hitnu medicinu Grada Zagreba te zavodi za hitnu medicinu Osječko-baranjske, Primorsko-goranske i Splitsko-dalmatinske županije.
Prethodno provedenim javnim pozivom za iskazom interesa za edukaciju za potrebe rada u HHMS-u, ukupno sto djelatnika (50 liječnika i 50 prvostupnika sestrinstva / magistra sestrinstva) odabrano je za rad u HHMS-u.
Tim HHMS-a Zagreb
Tim HHMS-a Osijek
Tim HHMS-a Rijeka
Tim HHMS-a Split
Liječnici koji rade u HHMS-u pretežno su specijalisti hitne medicine te anesteziologije, reanimatologije i intenzivne medicine, dok su medicinske sestre / medicinski tehničari prvostupnici i magistri sestrinstva. Svi oni educirani su o standardiziranim medicinskim postupcima pružanja hitne medicinske skrbi i imaju višegodišnje iskustvo rada u djelatnosti hitne medicine te, uz HHMS, rade i na drugim radilištima, uključujući objedinjene hitne bolničke prijeme i izvanbolničku hitnu medicinsku službu.
Specifična znanja potrebna za rad u helikopteru koji jamče sigurnost HHMS operacija kako posadi tako i hitnim pacijentima stekli su edukacijom koju je proveo pružatelj usluga HHMS-a u RH (EliFriulia S.p.A., Eliance Helicopter Global Services SL i Eli-Adriatik d.o.o.) u skladu sa smjernicama Europske unije.
Nemedicinska posada
Nemedicinski dio posade, odnosno pilota i tehničko osoblje potrebno za tipove helikoptera koji se koriste u okviru izvođenja zračnih operacija u RH osigurava pružatelj usluge.
Intervencije
HHMS provodi tri vrste hitnih zračnih medicinskih intervencija:
Primarna intervencija
Medicinska prijavno-dojavna jedinica (MPDJ) upućuje tim HHMS-a na mjesto intervencije samostalno ili istovremeno sa zemaljskim timom hitne medicinske službe odmah po primitku poziva. Prijem hitnog poziva temelji se na Hrvatskom indeksu prijema hitnog poziva za MPDJ prilagođenom za HHMS trijažu. Tim HHMS-a pruža hitnu medicinsku skrb pacijentima na terenu, ali i tijekom njihova transporta u akutne bolnice najviše razine zdravstvene zaštite.
Sekundarna intervencija
Na zahtjev zemaljskog tima hitne medicinske službe, MPDJ upućuje tim HHMS-a na mjesto dogovorenog susreta, primjerice:
- kada je zdravstveno stanje pacijenta gore no što se inicijalno činilo,
- ako postoji potreba za dodatnom pomoći,
- kada je vrijeme kritičan faktor liječenja za pozitivan zdravstveni ishod pacijenta,
- kada zdravstveno stanje pacijenta zahtjeva pružanje specifične zdravstvene skrbi u bolnici koja se nalazi na udaljenoj lokaciji,
Tim HHMS-a preuzima pacijenta i prevozi ga na daljnje bolničko liječenje.
Intervencija međubolničkog prijevoza
Prijevoz kritično bolesnog i/ili ozlijeđenog pacijenta iz jedne bolničke zdravstvene ustanove u drugu s ciljem pružanja više razine kliničke skrbi / specijalističke usluge, odgovarajuće daljnje obrade i/ili proširenja dijagnostike jer navedeno nije dostupno u bolnici iz koje se pacijent upućuje. Međubolnički prijevoz uključuje prijevoz hitnih pacijenata u bolnice s odjelima za neurotraume ili opekline, moždani udar (intravenozno liječenje trombolitičkim lijekovima ili endovaskularnom mehaničkom trombektomijom) i/ili kardiološke laboratorije. Služi i za premještaj kritično bolesnih i/ili ozlijeđenih pacijenata između bolničkih zdravstvenih ustanova koje se nalaze na većoj udaljenosti, a kojima je potreban pravovremen pristup konačnom liječenju, ali i onih pacijenata kod kojih vrijeme ne igra ključnu ulogu za zbrinjavanje njihova zdravstvenog stanja.